Alpy klimat – co trzeba wiedzieć?
Jeśli chodzi o Alpy klimat jest zróżnicowany. Wszystko ze względu na to, że te góry leżą na pograniczu dwóch stref klimatycznych. Gdy planujemy wyjazd na narty w Alpy, musimy uwzględnić szereg czynników. Jeśli właśnie jesteś na etapie organizowania narciarskiej wycieczki, koniecznie sprawdź poniższe wskazówki!
Spis treści:
- Jaki klimat panuje w Alpach?
- Co trzeba wiedzieć o alpejskim klimacie?
Z wpisu dowiesz się, na jaki klimat możemy liczyć w górach Alpach oraz co trzeba wiedzieć o klimacie alpejskim, zanim udamy się na wyprawę.
Jaki klimat panuje w Alpach?
Przede wszystkim, musimy wiedzieć, że Alpy leżą na pograniczu dwóch stref klimatycznych. To dlatego sytuacja klimatyczna nie jest wcale taka prosta. Wschodni i północny skłon pozostaje pod wpływem klimatu umiarkowanego. Z kolei skłon południowy podlega pod klimat podzwrotnikowy. Najwięcej opadów jest w Alpach Zachodnich. Jest to aż do 4000 mm rocznie. Jeśli chodzi o Alpy Wschodnie, roczne opady to ok. 2500-3000 mm. Najmniej, bo poniżej 500 mm, notuje się w wewnętrznych dolinach Alp Wschodnich.
Jeśli chodzi o warunki klimatyczne, czyli temperaturę i opady, w najwyższych pasmach Alp, umożliwiają one występowanie granicy wieloletniego śniegu. W zależności od obszaru Alp, występuje ona od 2600 do ponad 3000 m n.p.m. Powyżej znajdują się pola firnowe lodowców. Co ciekawe, ich jęzory schodzą nawet niżej – do 1200 m n.p.m. Najbardziej zlodowacone pasma tego łańcucha Alp to Alpy Berneńskie, Alpy Pennińskie, Wysokie Taury, a także sam masyw górski Mont Blanc. Warto dodatkowo wspomnieć, że największym lodowcem Alp jest Aletschgletscher. Jego powierzchnia wynosi aż… 117, 6 kilometrów kwadratowych!
Co trzeba wiedzieć o alpejskim klimacie?
To jeszcze nie wszystko, czym alpejski klimat może zadziwić. W końcu Alpy to region o skomplikowanej sytuacji klimatycznej. Duże zróżnicowanie warunków na północnych i południowych stokach tego łańcucha górskiego wynika oczywiście z położenia na styku dwóch głównych stref klimatycznych – klimatu śródziemnomorskiego i umiarkowanego. Musimy wiedzieć, że ze względu na swoją wysokość, Alpy stanowią barierę, która oddziela te dwie strefy. Same wyróżniają się astrefowym klimatem górskim.
Klimat górski, na który możemy liczyć w Alpach, będzie uzależniony nie tylko od strefy, w której się znajduje, ale przede wszystkim od wysokości nad poziomem morza. W Alpach możemy odnotować średni spadek temperatury o 0,6 stopni Celsjusza na każde 100 metrów. Warto zapamiętać, że im wyżej, tym bardziej odmienny będzie klimat – po prostu będzie on bardziej surowy.
Warto dodać także, że istnieją lokalne różnice klimatyczne. Alpejskie doliny o przebiegu w kierunku południowym będą cechować się łagodniejszym i wilgotniejszym klimatem od tych o przebiegu wschodnim. W tych pierwszych śnieg będzie zalegać krócej, za to możemy liczyć na dłuższe nasłonecznienie w skali roku.